Tırnak Altı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Tırnak Altı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Altı İltihabı

Günümüzde çalışma hayatının hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak tırnak altı iltihabı, özellikle erkeklerde daha sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Tırnak altı iltihabı, insanlarda tırnak ile derinin birleştiği yerde oluşur ve halk arasında dolama olarak bilinir. Bu bölgede tırnağın deriye batması ya da baskı yapmasına bağlı olarak oluşan iltihaplanma, müdahale edilmediğinde dokulara zarar vererek sürekli olarak iltihabın oluşmasına neden olur. Bu durum bazı insanlarda kronik bir hal alabilir. İltihap iyileşse bile birkaç gün sonrasında tekrar oluşabilir. Tırnak ile derinin birleştiği bölgede çok fazla miktarda ölü deri bulunur. Bu ölü deriler, iltihabın oluşmasını daha da tetiklediği için iltihap oluşan ya da oluşacak olan bölgelerin sık sık yıkanması gerekmektedir. Bu şekilde bakteriler de bölgeden uzaklaştırılabilir. Bu bölgelerdeki bakteriler, iltihabın oluşumunda doğrudan etkili olabilir. Tıbbi olarak Panaris olarak bilinen bu hastalık, çok eski zamanlardan beri insanların büyük sorunlarından biri olmuştur. Günümüze kadar çeşitli ilaçlar geliştirilerek bu sorunun çözümü kolaylaştırılmıştır.

Tırnak Altı İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Tırnak altı iltihabı genellikle ayak terlemelerinin fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkar.
  • Tırnak altı iltihabının en büyük belirtisi, şiddetli ağrılardır.
  • Ağrıların aşırı fazla olması, kişilerin yürüme şekillerinin bile değişmesine neden olabilir. Bu durumun görüldüğü her on kişiden sekizinde yürüme problemi ortaya çıkar.
  • Tırnak altı iltihabının bir diğer belirtisi ise tırnak üzerindeki kanamalardır. Kanamalar nedeniyle kişiler ayakkabı giyemezler. Ağrıya dayanarak ayakkabı giyen insanlarda ise kanayarak tekrar kuruyan bu bölge doğrudan çoraba yapışarak dayanılmaz acılar verir.
  • Tırnak altı iltihabı genellikle tırnak diplerinde beyazlıklar ile ortaya çıkar.
  • Tırnak kenarlarındaki renk değişimi, tırnak altı iltihabının önemli belirtilerindendir.

Tırnak Altı İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorun için öncelikle net olarak teşhis konulmalıdır. Doktorun gözle muayenesi çoğu zaman yeterlidir. Gözle muayene sonrasında iltihabın varlığı anlaşılabilir. Eğer tırnak altı iltihabı çok azsa, krem tedavileri ve antibiyotik tedavileri uygulanabilir. Ancak bazı insanlarda sorun daha büyük olduğunda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Cerrahi operasyonlarla, tırnak altında oluşmuş olan iltihaplı apse alınarak ilaç tedavilerine devam edilir. Bu nedenle erken dönemde doktora giderek sorunun büyümeden çözülmesini sağlamak önemlidir. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşanabilir.

Önleyici Tedbirler

  • Tırnak hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Ayaklar sık sık yıkanmalı ve iyice kurutulmalıdır.
  • Rahatsızlık veren ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Tırnaklar düzenli olarak kesilmeli ve düzgün bir şekilde törpülenmelidir.

Bu önleyici tedbirler, tırnak altı iltihabının oluşumunu engelleyebilir ve mevcut iltihapların tedavi sürecini hızlandırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hızlı Tırnak Uzatma

Hızlı Tırnak Uzatma

İlginizi Çekebilir

Tırnak Uzatma

Tırnak Uzatma

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Güncel

Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi