El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Mantarı

El tırnak mantarı, insanlarda hem sağlık problemleri hem de estetik sorunlar ortaya çıkaran ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle el tırnaklarında meydana gelmesi, bu hastalığın diğer insanlar tarafından kolayca fark edilmesine neden olmaktadır. El tırnak mantarı tedavi edilmediği takdirde hem yapısal hem de görsel açıdan daha kötü bir hal alabilir. Bu nedenle tedavi edilmemiş tırnak mantarı, insanlar için önemli bir problem teşkil etmektedir. El tırnak mantarı, ayak tırnağında oluşan mantar hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle el tırnaklarında mantar oluşmuş kişilerin diğer insanlarla temas etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde diğer insanlarda da tırnak mantarı oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Tıbbi olarak el tırnak mantarının tedavisi oldukça zordur. Ancak bu sorun, bitkisel tedavi yöntemleri kullanıldığında tıbbi tedavi yöntemlerinden daha hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. El tırnak mantarı, yetişkinlerde görüldüğü kadar çocuklarda da meydana gelen bir problemdir. Fakat tüm insanlarda el tırnak mantarı tedavisi aynı şekilde uygulanmaktadır. Yapılan tedaviler genellikle bir ay içinde sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. İnsanlar arasında sık rastlanan bu enfeksiyon, sağlıksız görüntüsüyle özellikle yaz aylarında ciddi kozmetik kusurlara yol açmaktadır. Bunun yanında meydana getirdiği diğer rahatsızlıklar, kişi için büyük bir sorundur.

El Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

  • El tırnak mantarı belirtileri arasında en önemli durum tırnağın yavaş yavaş kurumasıdır. Tırnağın dış yüzeyinin yavaş yavaş kuruması ve daha sonra sarımsı bir renk alması durumunda el tırnak mantarının varlığı anlaşılabilir. Bu durumlarda kadınlar oje gibi kozmetik ürünleri kullanarak sorunların üzerini kapatmaktadır. Ancak erkeklerde bu durum mümkün değildir.
  • Bu sorunun bir diğer belirtisi tırnağın çevresinde ciddi kaşıntıların meydana gelmesidir. Meydana gelen kaşıntılar, tırnak diplerinde olduğu için kişilerde kaşıma sorunları görülebilir. Bunun yanında kaşıntılar, kişinin tırnak bölgesinin kızarmasına neden olabilir. Bu nedenle kızarıklıklarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Tırnak üzerindeki hastalık, tırnağın sağlıklı bir şekilde beslenmesini engelleyeceği için tırnak son derece hassaslaşacaktır. Hassas olan tırnak çok kısa bir zamanda kendiliğinden kırılabilir. Tırnak kırılmaları eğer diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa el tırnak mantarı hastalığından şüphe duyulabilir.

El Tırnak Mantarı Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Bu durum için yapılması gereken en önemli şey, uzman bir doktora giderek sorunların tedavisinin başlatılmasıdır. Tıbbi tedaviler başlatıldıktan sonra ne olursa olsun kişi bitkisel tedavilere başvurmamalıdır. Bu tedaviler tamamlandıktan sonra olumlu sonuç alınamamışsa bitkisel tedavilerden yardım alınabilir.

  • El tırnak mantarı genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı oluştuğu için insanların hijyen kurallarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu hastalık başta olmak üzere buna benzer birçok hastalık ortaya çıkabilir.
  • El tırnak mantarı için dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise kişilerin kesinlikle tırnak makası ve eldiven gibi malzemelerini paylaşmamalarıdır. Bu malzemeler tamamen kişisel olarak kullanıldıklarında bu gibi sorunların oluşmasının önüne geçilmiş olur.
  • El tırnak mantarından korunmak için kesinlikle kumsal ve buna benzer alanlarda bulunan kullanılmış malzemeleri kullanmamak gerekmektedir. Bu malzemeler insanlar arasında bakteri ve virüs taşınmasında ciddi etkilere neden olabilir.
  • Son olarak, kişilerde küçük tırnak yaralanmalarında bile kesinlikle bu bölgelerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde kalan açık yaralar, çok hızlı bir şekilde enfeksiyon kaparak kişilerde hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar çok sık görülmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Güçlendirici

Tırnak Güçlendirici

Tırnak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Uzatma

Tırnak Uzatma

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Güncel

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi