Kedi Tırnağı Kesmek
15 Mayıs 2024

Kedi Tırnağı Kesmek

Kedi Tırnağı Kesmek, Yaradılış gereğince kediler insanlar üzerinde sıcak kanlı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle birçok aile tarafında evlerinde kedi beslenmektedir ancak bu kedi beslemenin yanında getirdiği birçok hijyenik kaide bulunmaktadır. Kedilerin tırnağı çok fazla uzadığı taktirde ev içerisinde bulunan bir kısım naylon, muşamba ve kumaşsı yapılara zarar verebilir. Bu hususla belli periyotlar ile kedilerin tırnak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yapılacak tırnak bakımı sayesinde kedinin tırnağı kesildiği taktirde ev eşyalarına verebileceği zararlar ortandan kaldırılmış olur. Hakeza kedilerin cana yakınlı ve sürekli olarak insan kucağında olma isteği nedeniyle sürekli olarak çocukların ve aile fertlerinin kollarında sevilmektedir. Bu sevme esnasında kedinin tırnağı uzamış ise seven kişiye istemeden tırmık ve tırnakları nedeniyle zarar verir. Kedinin tırnak yapısında bulunan bakteriler insan bedenini çizerek kanatması halinde bu bakterilerin yayılma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle kişi böylesi bir durumla karşılaşmaması amacıyla kedinin tırnağını kesmelidir.

Kedi Tırnağı Kesme Yöntemi

Kedinin uzayan tırnağının kesilmesi amacıyla öncelikle kedinin rahatlatılması gerekir. Çünkü sakin olmayan bir kedi tırnak kesimine müsaade etmez. Bu nedenle kedinin tırnağı kesme esnasında, kedinin patisi güzelce tutulmalıdır. Akabinde tırnak hafiften ışığa doğru tutularak bir tırnak makası yardımı ile kesilir. Ancak kesim esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Kedinin patisi tutulurken tırnak kesinlikle tırnağın alt bölgesinde bulunan kılcal dokuya doğru kesilmemelidir. Şayet sinirlerin bulunduğu kılcal bölge kesildiği taktirde kedinin tırnak bölgesi kanayarak, kedinin kan kaybıyla ölmesine neden olur. Bu kılcallar az miktarda kesildiği taktirde kedi tam anlamıyla ayağına basamaz veya kesim yapılan bölgede iltihap oluşur. Bu hususla kedi tırnağı kesilirken ışığa doğru ayak tutulur ve kılcalın bulunmadığı teratinsi doku kesilmelidir. Kedi tırnağı uygun şartlar altında kesildiği taktirde rahatlıkla yürümesini sağlar ve kedi sahibine ile ev eşyalarına zarar verme durumu ortadan kalkmış olur.

Kedi Tırnağı Kesilirken Oluşan Olumsuz Gelişmeler

Kedinin tırnağı kesilirken kılcalların bulunduğu tırnak yapısı kesildiği taktirde kedinin ayağının iltihapla nacağı ve kanama durumu söz konusudur. Hakeza bu ayak tırnağının kesimi ile kanamanın artması halinde kedi ölümü olabilir. Tırnak kesimi esnasında şayet kedinin sinir kısmının bulunduğu tırnak yüzeyine zarar verildiği taktirde konu Uzman veterinere bildirilmelidir. Uzman veterinerin tavsiyeleri doğrultusunda uygulanacak tedavi yöntemi sayesinde kedi böylesi aksi bir durumda eski sağlığına kavuşacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak Kesme Sünneti

Tırnak Kesme Sünneti

Haber Bülteni

Güncel

El ve Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır?

El ve Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır?

Güncel

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi