El Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

El Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

El tırnak bakımı oldukça önemli bir durumdur. Düzenli yapılmadığı takdirde iltihaplanma meydana gelebilir. El tırnak iltihabı genellikle darbe veya yaralanmalar sonucunda tırnakların zarar görmesiyle oluşur. El tırnaklarındaki iltihaplanmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Parmaklardan kaynaklanan enfeksiyonlar sonucu oluşan iltihaplanma, halk arasında dolama olarak adlandırılır. El iltihabı, mikroplar ve bakterilerin tırnak diplerinden girerek oluşturduğu bir iltihaplanma durumudur.

Çoğunlukla tırnak iltihapları; şiş, iğne, bir yere çarpma, kıymık batması ve tırnak kesim işlemleri sonucunda parmak uçlarında bulunan mikropların yaraların içine girmesiyle birlikte oluşur. El tırnaklarındaki iltihaplanma başlangıçta ufak bir acı hissi ile kendini gösterir. Bu mikroplar zamanla yaranın içinde çoğalarak iltihaplanma artar ve acı daha da şiddetlenir. İltihaplanma sonucu şişlik ve kızarıklık oluşur. Eğer iltihaplanmaya zamanında müdahale edilmezse, iltihap kemik dokusuna kadar etkileyebilir. Bu durumda, iltihap kan yoluyla diğer organlara yayılabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, el tırnaklarındaki iltihap ciddi bir rahatsızlık türüdür. Zamanla tırnak bölgesinde oluşan şişlik ve kızarıklık ele yayılabilir. Akabinde kemiksi doku ve tedavi alınmazsa kan yoluyla ciddi tahribatlara neden olabilir. Kişi, el tırnaklarında iltihap oluştuğu takdirde kısa süre içinde tedavi olmalıdır.

El Tırnak İltihabının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El tırnak iltihabına maruz kalan kişi, iltihaplı bölgenin yayılmaması ve daha fazla enfeksiyon kapmaması için ciddi anlamda bakım gerçekleştirmelidir. El tırnakları enfeksiyon kaptığında iltihap oluşur. Bu iltihabın öncelikle kurutulması gerekmektedir; aksi takdirde ağrı şiddetlenerek kişisel ihtiyaçları engelleyecek düzeye gelebilir. Evde kendi kişisel bakımını yapan kişi, öncelikle iltihaplı bölgeyi tentürdiyot ile temizleyerek dezenfekte etmelidir. Eğer iltihaplı bölgede şişkinlik durumu varsa, bölgedeki iltihap uygun şekilde sıkılarak irin çıkarılır. Akabinde tüm irin çıkınca bölge dezenfekte edilir ve sargı beziyle sarılır. Zamanla iltihaplı bölgenin kuruduğu gözlemlenecektir. Şayet iltihaplı bölge kurumaz ve ağrılar devam ederse, konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekimin uygulayacağı ilaç ve merhem tedavileri ile kısa süre içinde el tırnak iltihabının kaybolduğu gözlemlenecektir.

El Tırnak İltihabında Cerrahi Müdahale

El tırnakları bazen iltihaplanır ancak yapılan merhem ve ilaç tedavileri kimi hastalarda yeterli olmamaktadır. Bu nedenle, bazı durumlarda cerrahi operasyonlar ile iltihabın temizlenmesi gerekir. Bunun için iltihaplanan bölge neşter ile cerrah yardımıyla açılarak temizlenir. Böylelikle temizlenen bölge dezenfekte edilerek sarılır. Bu şekilde, el tırnağı iltihabı zaman içinde kuruyarak hastanın sağlığına kavuşması sağlanır. Ancak beklenmeyen bir durum söz konusu olursa ve apse kendini yenilerse, konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekimin bildirdiği doğrultuda ilaç tedavileri harfiyen uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uzsan

12 Temmuz 2024 Cuma

El tırnak iltihabının başlangıçta ufak bir acı hissi ile kendini gösterdiği söylenmiş, bu acı zamanla nasıl şiddetleniyor ve şişlik, kızarıklık gibi semptomlar ne kadar sürede gelişiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uzsan,

El tırnak iltihabı, başlangıçta hafif bir acı hissi ile kendini gösterebilir. Bu acı genellikle kısa sürede şiddetlenir ve ılımlıdan yoğuna doğru ilerler. ޞişlik ve kızarıklık gibi semptomlar ise genellikle birkaç gün içinde ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon ilerleyebilir ve daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, erken müdahale önemlidir. Doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Eti Yeme Hastalığı

Tırnak Eti Yeme Hastalığı

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Şekilleri

Tırnak Şekilleri

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Güncel

Hızlı Tırnak Uzatma

Hızlı Tırnak Uzatma

Güncel

Bebek Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Bebek Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak Uzatma

Tırnak Uzatma

Jel Tırnak Nasıl Yapılır?

Jel Tırnak Nasıl Yapılır?

Kedi Tırnağı Kesmek

Kedi Tırnağı Kesmek

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Ayak Tırnağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Tırnağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?