Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması

Tırnaklarda oluşan sararma genellikle edinmiş olduğunuz alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Hastalık sebebiyle oluşan tırnak sararmalarına da başka hastalık belirtileri eşlik edebilir.

Tırnak Sararması Neden Olur?

İnsanların doğuştan gelen özellikleri arasında tırnak sararması ile sonuçlanan genetik sorunlar yoktur. Tırnaklarda oluşan sararmalara dış etkenler sebep olmaktadır.

Yaş:

Yaş ilerledikçe vücut deforme olur. Bu deformasyon, zaman içinde tırnaklarda da kendini göstermeye başlar. Tırnak dokusu artık eskisi gibi kendini yenileyemez hale gelir, bu da tırnaklarda sararmaya ve başka sorunlara neden olabilir.

Mineral Eksikliği:

Vücutta bulunması gereken minerallerin eksikliğinde tırnakların renginde gözle görülür değişiklikler ve sertlik kaybı gibi fonksiyon bozuklukları görülebilmektedir.

Sık Kullanılan Ojeler:

Tırnaklarınızda sürekli olarak oje bulunuyorsa tırnağın ihtiyacı olan oksijeni kesiyor olabilirsiniz. Özellikle de sürdüğünüz oje kalın bir katman oluşturuyorsa, tırnak sararması olan kadınlarda sararmaya neden olan en büyük etken oje kullanımıdır.

Sigara Kullanımı:

Sigara dumanında bulunan katran ve nikotin maddeleri tırnaklarda sararmaya neden olur. Böyle bir durumda sadece tırnak değil, parmak ucundaki deri de sararır. Ayrıca, sigara içimi kan dolaşımını parmak uçlarına oldukça az oksijen taşıdığından tırnaklarda sararmaya sebep olacaktır.

Tırnak Mantarı Hastalığı:

Tırnak mantarının en büyük belirtisi tırnak sararması veya kahverengi renk almasıdır. Tırnak yatağına yerleşmiş olan mantarlar sarı renkli de olabilen çeşitli renk pigmentleri üretmektedir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında tırnaklarda kötü koku oluşmaya başlar, tırnak yatağına yerleşen mantarlar tırnak dokularına ciddi hasar vermeye başlar. Tırnak dokusu kolayca aşınır hale gelir. Tırnak mantarı hastalığı tıbbi destek gerektiren oldukça ciddi bir tırnak sorunudur; bir uzmana başvurmalısınız.

Diğer Hastalıklar:

Tırnaklarınızda oluşan sararmaya başka hiçbir açıklama getiremiyorsanız aşağıda belirtilen hastalıklar ile ilgili kontrole gitmek oldukça faydalı olacaktır.
  • Şeker hastalığı
  • Sarı tırnak sendromu
  • Karaciğer, böbrek ve akciğer sorunları
Bu hastalıkların ortak özellikleri oksijen emilimi ile kan dolaşımını zayıflatarak bazen tırnak dokularının yeterli miktarda beslenmemesine neden olmaktadır.

Eldiven Kullanımı:

Özellikle iş gereği günün oldukça büyük bir kısmını eldiven giyerek geçirmek, ellerin uzun süre havasız kalmasına ve doğal olarak da tırnakların hava almamasına sebep olur. Havasızlık nedeniyle tırnaklar yıpranır ve güçsüzleşir.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

Limon:

Limon suyu kullanımı oldukça iyi bir temizleme yöntemidir. Bir bardak su içerisine bir tüm limonu sıkarak parmaklarınızı içine koyun. Eğer taze limon yoksa yerine limon yağı veya işlenmiş limon tuzu da kullanabilirsiniz.

İlaç Tedavisi:

Tırnaklarda oluşan mantar sadece reçetesiz ilaçlar veya kremlerle giderilemez. Bir doktora başvurarak doktorun önermiş olduğu ağız yoluyla alınabilen antifungal ilaçların kullanımı gerekli olabilir.

Oksijenli Su:

Karbonat ile oksijenli suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırarak doğal bir tırnak beyazlatıcı elde edebilirsiniz.

Tırnak Törpüsü:

Sararmış olan tırnağı törpüleyerek sararan kısımlardan arındırabilirsiniz. Ancak hep aynı yöne törpüleyin ve kaliteli bir törpü tercih edin. Tırnak yatağınıza zarar verecek kadar da çok törpüleme yapmayın.

Oje Kullanmayın:

Sararmış tırnaklarınızın iyileşmesi için mümkünse oje kullanmayın. Eğer oje sürmeden duramıyorsanız, ojeyi sürmeden önce koruyucu bir katman oluşturan kozmetik ürünler kullanmalısınız. Her birkaç ay içinde en az bir hafta boyunca hiç oje sürmeyin.

Tırnak Kalemleri ve Diş Beyazlatıcılar:

Sararan protez dişleri beyazlatmak amacıyla kullanılan diş tabletleri tırnak sararmasına da oldukça iyi gelir. Ayrıca kullanılan tırnak beyazlatıcı kozmetik kalem ürünler de vardır. Her iki yardımcı ürünü de eczanelerde bulabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kedi Tırnağı Kesmek

Kedi Tırnağı Kesmek

Güncel

Erkek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?